Connectors > Phoenix-Contact-1050017-0171
Phoenix Contact 1050017:0171
| Part Number: | Phoenix Contact 1050017:0171 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1050017-0171 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories ZB 5.LGS: FORTL.ZAHL EN |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1050017-0171 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories ZB 5.LGS: FORTL.ZAHL EN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | White |
| Material | Polyamide |
| Weight | 1.360012 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 4911990000 |
| Pitch | 5.207 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1050017:0171
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the material of the product?
What are the physical dimensions of the product?
What is the weight of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.