Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1050017-0011
Phoenix Contact 1050017:0011
| Part Number: | Phoenix Contact 1050017:0011 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1050017-0011 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Tools & Accessories 5.2mm HZ STRIP 11-20 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-1050017-0011 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Tools & Accessories 5.2mm HZ STRIP 11-20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Body Material | Polyamide |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Weight | 1.379998 g |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Positions | 11 |
| Depth | 5 mm |
| Lead Pitch | 5.2 mm |
| Pitch | 5.207 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1050017:0011
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the body material of the terminal block?
What is the maximum operating temperature of the terminal block?
What is the weight of the terminal block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.













