Connectors > Phoenix-Contact-1004416
Phoenix Contact 1004416
| Part Number: | Phoenix Contact 1004416 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Phoenix-Contact-1004416 |
| Qty Available: | |
| Description: | Warning plate, with 2 plastic screws, across 5 terminal blocks, pitch 8 mm |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Phoenix-Contact-1004416 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Warning plate, with 2 plastic screws, across 5 terminal blocks, pitch 8 mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Yellow |
| Material | PVC, Polyvinyl |
| Mount | Screw |
| Weight | 2.350005 g |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 8.001 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 1004416
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Phoenix Contact 1004416?
What is the color and material of Phoenix Contact 1004416?
How is Phoenix Contact 1004416 mounted?
What is the weight of Phoenix Contact 1004416?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

