Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921037
Phoenix Contact 0921037
| Part Number: | Phoenix Contact 0921037 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921037 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Fuse Plug 6.3A 300V - ST-SILED24-UK4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921037 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Fuse Plug 6.3A 300V - ST-SILED24-UK4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Material | Polyamide |
| Weight | 5.880003 g |
| Current Rating | 6.3 A |
| Termination | Pin |
| Depth | 6.1 mm |
| Height | 26.4922 mm |
| Length | 33.1 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 0921037
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the fuse plug?
What are the physical dimensions of the fuse plug?
What is the material used for the fuse plug?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




