Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921011
Phoenix Contact 0921011
| Part Number: | Phoenix Contact 0921011 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921011 |
| Qty Available: | |
| Description: | Terminal Block Fuse Plug 6.3A 300V - ST-SI-UK4 |
PCX has Phoenix Contact Connectors > Terminal Blocks > Phoenix-Contact-0921011 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Terminal Block Fuse Plug 6.3A 300V - ST-SI-UK4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 300 |
| Color | Black |
| Mount | Holder |
| Weight | 5.629988 g |
| Current Rating | 6.3 A |
| Operating Supply Voltage | 300 V |
| Termination | Pin |
| Depth | 6.1 mm |
| Height | 26.4922 mm |
| Length | 33.1 mm |
| Width | 5.0038 mm |
Documentation for Phoenix Contact Phoenix Contact 0921011
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating and operating supply voltage of the fuse plug?
What are the physical dimensions of the fuse plug?
Who is the manufacturer of the fuse plug?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



