Electronic Component
Phoenix Contact 0913362
| Part Number: | Phoenix Contact 0913362 |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Fuse Terminal Block 2A 250VDC/250VAC |
PCX has Phoenix Contact Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fuse Terminal Block 2A 250VDC/250VAC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | DIN Rail |
| Current Rating | 2 A |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the current rating of the Fuse Terminal Block?
What are the voltage ratings for the Fuse Terminal Block?
How many units are currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.