Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pericom-PS323ESAEX
Pericom PS323ESAEX
| Part Number: | Pericom PS323ESAEX |
| Manufacturer: | Pericom |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pericom-PS323ESAEX |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Switch Dual SPST 8-Pin SOIC N T/R |
PCX has Pericom Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Pericom-PS323ESAEX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Switch Dual SPST 8-Pin SOIC N T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 450 mW |
| Max Supply Current | 1 µA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 10 nA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Power Dissipation | 450 mW |
| Resistance | 35 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 75 ns |
| Turn-On Delay Time | 125 ns |
Documentation for Pericom Pericom PS323ESAEX
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
How many distributors have this product in stock?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.