Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Prc PI90LV027AUX
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 25 mW |
| Propagation Delay | 2 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the data rate of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.