Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LVDS 2x2 Mux/Repeater
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Data Rate | 650 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Receivers | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Dissipation | 150 mW |
| Propagation Delay | 6 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the PI90LV022W?
What are the physical specifications of the PI90LV022W?
What are the technical specifications of the PI90LV022W?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.