Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Line Receiver PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 4.7 ns |
Documentation for Pericom Pericom PI90LV018AW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the line receiver?
What is the case/package type of the line receiver?
What is the data rate of the line receiver?
What is the operating supply voltage of the line receiver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.