Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single LVDS Line Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Data Rate | 400 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Dissipation | 25 mW |
| Propagation Delay | 2 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.