Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
FAQ’s
What is the equivalent part to Pericom PI74ST1G79TX?
What is the package type of Pericom PI74ST1G79TX?
What is the clock edge trigger type for Pericom PI74ST1G79TX?
What is the maximum supply voltage for Pericom PI74ST1G79TX?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.