Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fct Series 8-BIT Registered Transceiver Inverted Output PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 6.3 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum and minimum operating temperature?
What is the maximum and minimum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.