Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contact for details
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for the Pericom PI74FCT646TS?
What is the package type for the Pericom PI74FCT646TS?
What is the maximum operating temperature for the Pericom PI74FCT646TS?
How many channels does the Pericom PI74FCT646TS have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.