Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fct Series 8-BIT Transceiver True Output PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.