Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fct Series 8-BIT Driver True Output PDSO20
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the high level output current and low level output current?
What is the maximum operating temperature and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.