Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contact for details
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 48 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 10 |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 23 ns |
| Quiescent Current | 500 µA |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
How many channels does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.