Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 13 ns |
Documentation for Pericom Pericom PI74FCT273TP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the case/package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.