Electronic Component
PCX has Pericom Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fct Series Quad 4-BIT Driver True Output PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Inputs | 16 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 500 µA |
Documentation for Pericom Pericom PI74FCT16244TV
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the logic function of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.