           Electromechanical > Relays > Signal Relays > Panasonic-JQ1A-12V-F
Panasonic JQ1A-12V-F
Part Number: Panasonic JQ1A-12V-F
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > Panasonic-JQ1A-12V-F
Qty Available:
Description: Electromechanical Relay SPST-NO 5(NO)/2(NC)A 12VDC 720Ohm Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Panasonic JQ1A-12V-F Available.
Electromechanical Relay SPST-NO 5(NO)/2(NC)A 12VDC 720Ohm Through Hole
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver, Tin
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 4
Weight 7 g
Coil Current 16.7 mA
Coil Power 200 mW
Coil Resistance 720 Ω
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 12 V
Contact Current Rating 5 A
Current Rating 5 A
Max Operating Temperature 70 °C
Max Voltage Rating (AC) 250 V
Max Voltage Rating (DC) 110 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 20 ms
Packaging Bulk
Power Consumption 200 mW
Power Rating 200 mW
Relay Type General Purpose
Release Time 10 ms
Schedule B 8536490050
Termination PC Pin
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 250 V
Depth 10 mm
Height 15.6 mm
Length 20 mm
Width 10 mm