           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Panasonic-ERJ-8GEYJ221V
Panasonic ERJ-8GEYJ221V
Part Number: Panasonic ERJ-8GEYJ221V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > Panasonic-ERJ-8GEYJ221V
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 220 Ohm, ± 5%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Panasonic ERJ-8GEYJ221V Available.
SMD Chip Resistor, 220 Ohm, ± 5%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Features Automotive AEC-Q200
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 250 mW
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape
Power Rating 250 mW
Resistance 220 Ω
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Depth 1.6 mm
Height 600 µm
Length 3.2 mm
Width 1.6002 mm