Panasonic EEV-FK1V471Q
Part Number: Panasonic EEV-FK1V471Q
Manufacturer: Panasonic
Qty Available:
Description: Cap Aluminum 470uF 35V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.06 Ohm 1100mA 2000h 105°C T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Panasonic EEV-FK1V471Q Available.
Cap Aluminum 470uF 35V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 0.06 Ohm 1100mA 2000h 105°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Contact Plating Tin
Material Aluminium
Mount PCB, Surface Mount
Capacitance 470 µF
Dissipation Factor 0.12 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 mΩ
Impedance 60 mΩ
Leakage Current 3 µA
Life (Hours) 5000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Ripple Current 1.1 A
Ripple Current (AC) 1.1 A
Schedule B 8532220020
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 35 V
Voltage Rating 35 V
Voltage Rating (DC) 35 V
Diameter 12.5 mm
Height 13.5 mm
Height - Seated (Max) 13.4874 mm
Length 13.5 mm