Panasonic EEEFK1J101P
Part Number: Panasonic EEEFK1J101P
Manufacturer: Panasonic
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, 100 uF, 63 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Panasonic EEEFK1J101P Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, 100 uF, 63 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Contact Plating Tin
Dielectric Material Aluminium
Material Aluminium
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 100 µF
Dissipation Factor 8 %
ESR (Equivalent Series Resistance) 350 mΩ
Impedance 350 mΩ
Leakage Current 3 µA
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 105 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Polarity Polar
Ripple Current 400 mA
Ripple Current (AC) 400 mA
Schedule B 8532220020
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage 63 V
Voltage Rating 63 V
Voltage Rating (AC) 63 V
Voltage Rating (DC) 63 V
Diameter 10 mm
Height 10.2 mm
Height - Seated (Max) 10.4902 mm
Length 10.2 mm
Width 12 mm