Panasonic EEE-1CA471UP
Part Number: Panasonic EEE-1CA471UP
Manufacturer: Panasonic
Qty Available:
Description: Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 16 V, ± 20%, 2000 hours @ 85°C, Radial Can - SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Panasonic EEE-1CA471UP Available.
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 16 V, ± 20%, 2000 hours @ 85°C, Radial Can - SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Contact Plating Tin
Mount PCB, Surface Mount
Capacitance 470 µF
Life (Hours) 2000 hours
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Ripple Current 350 mA
Ripple Current (AC) 350 mA
Schedule B 8532220020
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Voltage Rating 16 V
Voltage Rating (DC) 16 V
Diameter 8 mm
Height 10.2 mm
Height - Seated (Max) 10.2108 mm
Length 10.5 mm