           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PWR5322W10R0JE
PWR5322W10R0JE
Part Number: PWR5322W10R0JE
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PWR5322W10R0JE
Qty Available:
Description: SMD Chip Resistor, 10 Ohm, ± 5%, 3 W, 5322 [1355 Metric], Wire Wound, High Power
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PWR5322W10R0JE Available.
SMD Chip Resistor, 10 Ohm, ± 5%, 3 W, 5322 [1355 Metric], Wire Wound, High Power
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 5322
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Wirewound
Max Operating Temperature 155 °C
Max Power Dissipation 3 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Cut Tape (CT)
Power Rating 3 W
Resistance 10 Ω
Schedule B 8533290000
Temperature Coefficient 50 ppm/°C
Termination J-Lead
Tolerance 5 %
Depth 5.5 mm
Height 6.1722 mm
Length 13.5 mm
Width 5.5118 mm