           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PWR2615WR010F
PWR2615WR010F
Part Number: PWR2615WR010F
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PWR2615WR010F
Qty Available:
Description: Res Wirewound 2615 0.01 Ohm 1% 1W ±150ppm/C J-Lead SMD Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PWR2615WR010F Available.
Res Wirewound 2615 0.01 Ohm 1% 1W ±150ppm/C J-Lead SMD Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2615
Case Code (Imperial) 2615
Case Code (Metric) 6639
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 275 °C
Max Power Dissipation 1 W
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 1 W
Resistance 10 mΩ
Schedule B 8533210045
Temperature Coefficient 150 ppm/°C
Tolerance 1 %
Voltage Rating 58 V
Voltage Rating (DC) 58 V
Depth 3.9 mm
Height 3.2 mm
Length 6.6 mm
Width 3.9116 mm