           Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > PTH12010WAH
PTH12010WAH
Part Number: PTH12010WAH
Manufacturer: Texas Instruments
Part Type: Power Products > Power Supply Modules > Board Mount Modules > PTH12010WAH
Qty Available:
Description: 1.2 to 5.5 V 12-A, 12-V Input Non-Isolated Wide-Adjust Module 10-Through-Hole Module -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PTH12010WAH Available.
1.2 to 5.5 V 12-A, 12-V Input Non-Isolated Wide-Adjust Module 10-Through-Hole Module -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DIP
Contact Plating Tin
Number of Pins 10
Current - Output 1 12 A
Efficiency 94 %
Frequency 350 kHz
Isolation Non-Isolated
Max Input Voltage 13.2 V
Max Input Voltage (DC) 13.2 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 12 A
Max Output Power 66 W
Max Output Voltage 5.5 V
Max Power Dissipation 66 W
Min Input Voltage 10.8 V
Min Input Voltage (DC) 10.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 1.2 V
Nominal Output Voltage 5.5 V
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 12 V
Output Current 12 A
Output Power 66 W
Output Voltage 5.5 V
Schedule B 8504408500
Voltage - Output 1 5.5 V
Depth 15.75 mm
Height 9 mm
Length 34.8 mm
Thickness 8.75 mm
Width 15.75 mm
Case/Package DIP
Contact Plating Tin
Number of Pins 10
Current - Output 1 12 A
Efficiency 94 %
Frequency 350 kHz
Isolation Non-Isolated
Max Input Voltage 13.2 V
Max Input Voltage (DC) 13.2 V
Max Output Current 12 A
Max Output Power 66 W
Max Output Voltage 5.5 V
Max Power Dissipation 66 W
Min Input Voltage 10.8 V
Min Input Voltage (DC) 10.8 V
Min Output Voltage 1.2 V
Nominal Output Voltage 5.5 V
Number of Outputs 1
Operating Supply Voltage 12 V
Output Current 12 A
Output Power 66 W
Output Voltage 5.5 V
Schedule B 8504408500
Voltage - Output 1 5.5 V
Depth 15.75 mm
Height 9 mm
Length 34.8 mm
Thickness 8.75 mm
Width 15.75 mm