Integrated Circuits (ICs) > Memory > PSD813F2A-90J
PSD813F2A-90J
| Part Number: | PSD813F2A-90J |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > PSD813F2A-90J |
| Qty Available: | |
| Description: | Flash In-System Programmable ISP Peripherals For 8-bit MCUs |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Memory > PSD813F2A-90J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flash In-System Programmable ISP Peripherals For 8-bit MCUs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Access Time | 90 ns |
| Density | 8 Mb |
| Frequency | 18 MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 43.48 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 976.6 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Gates | 3000 |
| Number of Macrocells | 24 |
| RAM Size | 16 kB |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Access Time | 90 ns |
| Density | 8 Mb |
| Frequency | 18 MHz |
| Interface | Parallel |
| Max Frequency | 43.48 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 976.6 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Gates | 3000 |
| Number of Macrocells | 24 |
| RAM Size | 16 kB |
Documentation for STMicroelectronics PSD813F2A-90J
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
| Datasheet | View & Download PSD813F2A-90J Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of PSD813F2A-90J?
What is the memory size of PSD813F2A-90J?
What is the maximum supply voltage for PSD813F2A-90J?
What is the number of pins for PSD813F2A-90J?
What is the product description of PSD813F2A-90J?
What is the memory size of PSD813F2A-90J?
What is the max operating temperature of PSD813F2A-90J?
What is the interface of PSD813F2A-90J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

