Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > PN2907A-AP
PN2907A-AP
| Part Number: | PN2907A-AP |
| Manufacturer: | MCC |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > PN2907A-AP |
| Qty Available: | |
| Description: | Small Signal Bipolar Transistor, 0.6A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-92 |
PCX has MCC Discrete Semiconductors > Transistors > BJTs > PN2907A-AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Small Signal Bipolar Transistor, 0.6A I(C), 60V V(BR)CEO, 1-Element, PNP, Silicon, TO-92
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -60 V |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 60 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 60 V |
| Current Rating | -500 mA |
| Element Configuration | Single |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| Frequency | 200 MHz |
| Gain Bandwidth Product | 200 MHz |
| hFE Min | 75 |
| Max Breakdown Voltage | 60 V |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | PNP |
| Power Dissipation | 600 mW |
| Transition Frequency | 200 MHz |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 4.7 mm |
| Width | 3.68 mm |
Documentation for MCC PN2907A-AP
| Datasheet | View & Download PN2907A-AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PN2907A-AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PN2907A-AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PN2907A-AP Datasheet |
| Datasheet | View & Download PN2907A-AP Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of PN2907A-AP?
Are there any alternate parts available for PN2907A-AP?
What are the dimensions of PN2907A-AP?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
