Electronic Component
PMV30UN215
| Part Number: | PMV30UN215 |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans Mosfet N-ch 20V 5.7A 3-PIN TO-236AB T/r |
PCX has NXP Semiconductors Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans Mosfet N-ch 20V 5.7A 3-PIN TO-236AB T/r
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.7 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 20 V |
| Drain to Source Resistance | 36 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 13 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 8 V |
| Input Capacitance | 460 pF |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 1.9 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 1.9 W |
| Rds On Max | 36 mΩ |
| Resistance | 36 MΩ |
| Rise Time | 13 ns |
| Threshold Voltage | 700 mV |
| Turn-Off Delay Time | 53 ns |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 1.4 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the technical specifications of the product?
What compliance standards or regulations does the product meet?
What is the product name and description?
What are the distributor options for purchasing the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.