PMEG4005EJ 115
Part Number: PMEG4005EJ 115
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 40V V(RRM)
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PMEG4005EJ 115 Available.
PCX has Nexperia Electronic Component Electronic Components for Sale.
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 40V V(RRM)
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Average Rectified Current 500 mA
Current 5 A
Element Configuration Single
Forward Current 500 mA
Forward Voltage 470 mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) 10 A
Max Operating Temperature 150 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 40 V
Max Reverse Leakage Current 100 µA
Max Reverse Voltage (DC) 40 V
Max Surge Current 10 A
Min Operating Temperature -65 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 10 A
Peak Reverse Current 100 µA
Voltage 40 V