           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > PMEG4002EL-315
PMEG4002EL,315
Part Number: PMEG4002EL,315
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > PMEG4002EL-315
Qty Available:
Description: PMEG4002EL - 40 V, 0.2 A low Vf MEGA Schottky barrier rectifier
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PMEG4002EL,315 Available.
PMEG4002EL - 40 V, 0.2 A low Vf MEGA Schottky barrier rectifier
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package DFN
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Average Rectified Current 200 mA
Element Configuration Single
Forward Current 200 mA
Forward Voltage 600 mV
Max Forward Surge Current (Ifsm) 3 A
Max Operating Temperature 150 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 40 V
Max Reverse Leakage Current 10 µA
Max Reverse Voltage (DC) 40 V
Max Surge Current 3 A
Min Operating Temperature -65 °C
Packaging Digi-Reel®
Peak Non-Repetitive Surge Current 3 A