           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > PMBD7000-215
PMBD7000,215
Part Number: PMBD7000,215
Manufacturer: Nexperia
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > PMBD7000-215
Qty Available:
Description: Rectifier Diode Switching 100V 0.215A 4ns Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PMBD7000,215 Available.
Rectifier Diode Switching 100V 0.215A 4ns Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 3
Forward Current 215 mA