Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > PMA3-83LN-
PMA3-83LN+
| Part Number: | PMA3-83LN+ |
| Manufacturer: | Mini-Circuits |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > PMA3-83LN- |
| Qty Available: | |
| Description: | MMIC Amplifier, Low Noise, Wideband, High IP3, 0.05 to 8.0GHz, 50ohm, SM |
PCX has Mini-Circuits Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > PMA3-83LN- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MMIC Amplifier, Low Noise, Wideband, High IP3, 0.05 to 8.0GHz, 50ohm, SM
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Bandwidth | 7.5 GHz |
| Gain | 19.2 dB |
| Max Frequency | 8 GHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Power Dissipation | 950 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Noise Figure | 2.2 dB |
| P1dB | 18 dBm |
| Height | 990.6 µm |
Documentation for Mini-Circuits PMA3-83LN+
| Datasheet | View & Download PMA3-83LN- Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download PMA3-83LN- Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and what is its main function?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.