           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM7232S-R47M-RC
PM7232S-R47M-RC
Part Number: PM7232S-R47M-RC
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM7232S-R47M-RC
Qty Available:
Description: Inductor Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz Iron 17.5A 0.0042Ohm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PM7232S-R47M-RC Available.
Inductor Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz Iron 17.5A 0.0042Ohm DCR T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Wirewound
Current Rating 17.5 A
DC Current 17.5 A
DC Resistance (DCR) 4.2 mΩ
Inductance 470 nH
Max DC Current 26 A
Max Operating Temperature 150 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel
Saturation Current 26 A
Schedule B 8504500000
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 kHz
Tolerance 20 %
Depth 7 mm
Height 3.2 mm
Height - Seated (Max) 3.2004 mm
Length 7.8 mm
Width 7.0104 mm