           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM54-680K-RC
PM54-680K-RC
Part Number: PM54-680K-RC
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM54-680K-RC
Qty Available:
Description: Inductor Power Wirewound 68uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 0.62A 0.52Ohm DCR T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PM54-680K-RC Available.
Inductor Power Wirewound 68uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 0.62A 0.52Ohm DCR T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Nonstandard
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Composition Wirewound
Current Rating 620 mA
DC Current 620 mA
DC Resistance (DCR) 520 mΩ
Inductance 68 µH
Inductance Tolerance 10 %
Max DC Current 620 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Military Standard Not
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Cut Tape
Q Factor 22
RMS Current (Irms) 620 mA
Saturation Current 840 mA
Schedule B 8504500000
Self Resonant Frequency 10 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 1 kHz
Tolerance 10 %
Height 4.8 mm
Height - Seated (Max) 4.8006 mm
Length 5.7912 mm
Width 5.7912 mm