           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM3604-100
PM3604-100
Part Number: PM3604-100
Manufacturer: Bourns
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > PM3604-100
Qty Available:
Description: Inductor/Transformers 100uH 20%
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PM3604-100 Available.
Inductor/Transformers 100uH 20%
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Core Material Ferrite
Number of Pins 4
DC Resistance (DCR) 210 mΩ
Inductance 100 µH
Inductance - Parallel 100 µH
Inductance - Series 400 µH
Max DC Current 980 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Tolerance 20 %
Height 6.73 mm
Length 13.97 mm
Width 11.48 mm