           Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PLTU0805U1003LST5
PLTU0805U1003LST5
Part Number: PLTU0805U1003LST5
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Chip SMD Resistors > PLTU0805U1003LST5
Qty Available:
Description: Res SMD 100K Ohm 0.01% 1/4W 0805
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number PLTU0805U1003LST5 Available.
Res SMD 100K Ohm 0.01% 1/4W 0805
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Composition Thin Film
Features Moisture Resistant
Max Operating Temperature 125 °C
Max Power Dissipation 250 mW
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Resistance 100 kΩ
Temperature Coefficient 2 ppm/°C
Tolerance 0.01 %
Height 838.2 µm
Length 2.032 mm
Width 1.27 mm