Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC7525
PIC7525
| Part Number: | PIC7525 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC7525 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator Positive 15A 60V 4-Pin TO-66 Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC7525 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator Positive 15A 60V 4-Pin TO-66 Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
Documentation for Microchip PIC7525
| Datasheet | View & Download PIC7525 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Microchip PIC7525?
What compliance standards does the Microchip PIC7525 meet?
Are there any alternative names for Microchip?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.