Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC626
PIC626
| Part Number: | PIC626 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC626 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4 TerminationsSpecialized Power Management ICs1 Outputs1 Functions |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > PIC626 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4 TerminationsSpecialized Power Management ICs1 Outputs1 Functions
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-66 |
| Mount | Through Hole |
| Efficiency | 85 % |
| Max Input Voltage | 80 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 15 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 15 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 80 V |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for Microchip PIC626
| Datasheet | View & Download PIC626 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the case/package type of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

