Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC32MX575F512L-80I-PT
PIC32MX575F512L-80I/PT
| Part Number: | PIC32MX575F512L-80I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC32MX575F512L-80I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit PIC32 PIC RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin TQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC32MX575F512L-80I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit PIC32 PIC RISC 512KB Flash 2.5V/3.3V 100-Pin TQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Address Bus Width | 32 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 32 b |
| Density | 4 Mb |
| Frequency | 80 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 80 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 37 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 32 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 85 |
| Number of Programmable I/O | 85 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 3 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 64 kB |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Microchip PIC32MX575F512L-80I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








