Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18LC452-I-L
PIC18LC452-I/L
| Part Number: | PIC18LC452-I/L |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18LC452-I-L |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 3.3V/5V 44-Pin PLCC Tube - Rail/Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18LC452-I-L Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 3.3V/5V 44-Pin PLCC Tube - Rail/Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 44 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | OTP |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I/Os | 34 |
| Number of Programmable I/O | 34 |
| Number of PWM Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip PIC18LC452-I/L
| Datasheet | View & Download PIC18LC452-I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18LC452-I-L Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18LC452-I-L Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How much memory does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

