Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8722-I-PT
PIC18F8722-I/PT
| Part Number: | PIC18F8722-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8722-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP80 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8722-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP80
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of PWM Channels | 12 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of Programmable I/O | 70 |
| Number of PWM Channels | 12 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Microchip PIC18F8722-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8722-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the architecture of this microcontroller?
What is the memory size of this microcontroller?
What is the product category of PIC18F8722-I/PT?
What is the brand of PIC18F8722-I/PT?
What is the type of microcontroller used in PIC18F8722-I/PT?
What is the memory size of PIC18F8722-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














