Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8720-I-PT
PIC18F8720-I/PT
| Part Number: | PIC18F8720-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8720-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 25MHz, CMOS, PQFP80 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8720-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 25MHz, CMOS, PQFP80
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 25 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 68 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.0414 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 11.9888 mm |
| Width | 11.9888 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 25 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 25 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 68 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.0414 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 11.9888 mm |
| Width | 11.9888 mm |
Documentation for Microchip PIC18F8720-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8720-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Microchip PIC18F8720-I/PT?
What is the size of the Digital Signal Processor?
What is the memory size of the RISC Microcontroller?
What is the maximum frequency of the RISC Microcontroller?
What is the product category of the Microchip PIC18F8720-I/PT?
What is the brand of the Microchip PIC18F8720-I/PT?
What is the memory size of the Microchip PIC18F8720-I/PT?
What is the maximum operating temperature of the Microchip PIC18F8720-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










