Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F86K90-I-PT
PIC18F86K90-I/PT
| Part Number: | PIC18F86K90-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F86K90-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 80-Pin TQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F86K90-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 80-Pin TQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 64 MHz |
| Interface | I2C, LIN, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 24 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 69 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 11 |
| RAM Size | 4 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Microchip PIC18F86K90-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F86K90-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F86K90-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


