Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8525-I-PT
PIC18F8525-I/PT
| Part Number: | PIC18F8525-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8525-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 48K Flash 3840 RAM 16x10b ADC TQFP80 | Microchip Technology Inc. PIC18F8525-I/PT |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F8525-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 48K Flash 3840 RAM 16x10b ADC TQFP80 | Microchip Technology Inc. PIC18F8525-I/PT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 48 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 70 |
| Number of Programmable I/O | 69 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Length | 12.25 mm |
| Width | 12.25 mm |
Documentation for Microchip PIC18F8525-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F8525-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8525-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8525-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8525-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F8525-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
What is the number of I/Os of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




