Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6722-I-PT
PIC18F6722-I/PT
| Part Number: | PIC18F6722-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6722-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP64 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6722-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 40 µs |
| Address Bus Width | 8 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 1 Mb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 1.3 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 54 |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip PIC18F6722-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6722-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the flash memory size of Microchip PIC18F6722-I/PT?
What is the number of I/Os for Microchip PIC18F6722-I/PT?
What is the equivalent part to Microchip PIC18F6722-I/PT?
What is the maximum supply voltage for Microchip PIC18F6722-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










