Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6680-I-PT
PIC18F6680-I/PT
| Part Number: | PIC18F6680-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6680-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP64 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6680-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, PIC18 CPU, 40MHz, CMOS, PQFP64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 512 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.3 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 40 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Density | 512 kb |
| Frequency | 40 MHz |
| Interface | CAN, I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.3 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC18F6680-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6680-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the type of microcontroller?
What is the package type of the microcontroller?
What is the part number of the microcontroller?
What is the maximum operating temperature of the microcontroller?
How many I/Os does the microcontroller have?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







