Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6620-I-PT
PIC18F6620-I/PT
| Part Number: | PIC18F6620-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6620-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | PIC18F Series 64 kB Flash 3.75 kB RAM 40 MHz 8-Bit Microcontroller - TQFP-64 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F6620-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PIC18F Series 64 kB Flash 3.75 kB RAM 40 MHz 8-Bit Microcontroller - TQFP-64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 64 |
| Access Time | 25 µs |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 25 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 40 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Programmable I/O | 52 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1.05 mm |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
Documentation for Microchip PIC18F6620-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F6620-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






