Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F46K22-I-PT
PIC18F46K22-I/PT
| Part Number: | PIC18F46K22-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F46K22-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > PIC18F46K22-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 64KB Flash 2.5V/3.3V/5V 44-Pin TQFP Tray - Trays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 64 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 64 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 64 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 28 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 35 |
| Number of Programmable I/O | 25 |
| Number of PWM Channels | 14 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 7 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 3.8 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Microchip PIC18F46K22-I/PT
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
| Datasheet | View & Download PIC18F46K22-I-PT Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of PIC18F46K22-I/PT?
What is the brand of PIC18F46K22-I/PT?
What is the maximum operating temperature of PIC18F46K22-I/PT?
What is the number of I/Os of PIC18F46K22-I/PT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




